Przejdź do:

Dzisiaj jest wtorek, 31 marca 2020

Klubowicze online:
757

Poradnik bezpiecznych zakupów w sieci

Uwaga! W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka przypadków wyłudzania pieniędzy przez osoby, które na giełdzie FTB.pl sprzedawały bilety.

Osoby takie przesyłały zainteresowanym numer konta bankowego, na który kupujący przekazywali pieniądze, po czym kontakt się urywał.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Tego typu oszustwa należy zgłaszać na policję. Można tego dokonać w najbliższym komisariacie. Policja ma obowiązek zająć się taką sprawą. Po zgłoszeniu wyłudzenia, policja kontaktuje się z nami i wspólnie staramy się zidentyfikować sprawcę. W większości przypadków się to udaje.

Jak rozpoznać potencjalnego oszusta?

Oszustami najczęściej są osoby, które rejestrują się w serwisie tylko po to, aby wyłudzić pieniądze. Należy zatem prześledzić informacje o danym użytkowniku, a w szczególności takie informacje jak:

 • data rejestracji
  jeżeli użytkownik zarejestrował się kilka dni przed dodaniem ogłoszenia, powinno to budzić nasze podejrzenia
 • liczba wizyt w serwisie
  niska liczba wizyt powinna budzić podejrzenia
 • liczba wypowiedzi na forum
  oszuści bardzo rzadko wypowiadają się na forum, są tu zazwyczaj tylko po to, aby wyłudzić pieniądze
 • wskaźnik wiarygodności (nowość)
  pokazuje informacje o liczbie złożonych i opłaconych zamówień biletowych w naszym serwisie (jeżeli jest wysoki, sugeruje to że użytkownik może być wiarygodnym partnerem do transakcji - jakkolwiek tego nie gwarantuje!)

Warto również przeanalizować formę kontaktu ze sprzedawcą. Jeżeli ten kontaktuje się wyłącznie przez gadu gadu, lub z darmowego konta poczty elektronicznej - powinno budzić to podejrzenia. Warto poprosić o domowy numer telefonu lub np. skan dowodu osobistego. Informacje o pochodzeniu biletu (np. numer zamówienia, kod kreskowy z biletu) również mogą być przydatne.

Podsumowanie
Jeżeli zostałeś oszukany, koniecznie zgłoś to na policję. Niezależnie od tego na jaką kwotę zostałeś oszukana/y, warto to zrobić, gdyż prawdopodobnie nie jesteś pierwszą i ostatnią ofiarą oszusta. Zadbaj o swoje dobro i dobro innych Internautów, których może oszukać sprawca.

Zachęcamy do kupowania biletów w oficjalnych kanałach dystrybucji. To najpewniejszy sposób zakupów biletów, a jeżeli szukasz tańszego biletu - sprawdź dokładnie jego pochodzenie oraz sprzedawcę.